- A projekt címe: Iskolai és óvodai szociális segítő tevékenység fejlesztése a kunszentmártoni járásban
- A kedvezményezett neve: Kunszentmártoni Szociális Ellátási Központ
- A projekt azonosító száma: EFOP-3.2.9-16-2016-00047
- A szerződött támogatás összege: 40 millió Ft
- A támogatás mértéke (%-ban): 100%
- A projekt tartalmának bemutatása: A támogatási kérelemben foglalt tevékenységek megvalósításával alapvető célunk a köznevelés eredményességének, hatékonyságának és hátránykompenzáló szerepének javítása, annak érdekében, hogy a köznevelésből kikerülő gyermekek az életben meg tudják állni helyüket, sikeresek legyenek.
A projekt átfogó célja az elsődleges prevenció megerősítése, annak érdekében, hogy az óvodás és iskolás gyermekek, fiatalok szociális jóléte, életminősége javuljon.
A projekt közvetett célja az óvodai és iskolai szociális segítés feladatellátás feltételinek, szakmai tartalmának megteremtése. A köznevelési intézményekben az óvodai és iskolai segítés, mint professzionális szociális, gyermekjóléti szolgáltatás megjelenése.
A projekt közvetlen céljai:
- Az óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység eszköztárának kialakítása, adaptálása az adott intézményen belül felmerült problémákra reagálva, azaz a helyi viszonyokhoz illeszkedően.
- A szociális segítő tevékenység programjának kialakítása, mely magában foglalja a szolgáltatás nyújtásának megtervezését, szervezését, a tevékenységek kialakítását az adott intézményre vonatkozóan, valamint a kompetens szakemberek bevonását is.
- Szakmai együttműködési rendszer kialakítása a család és gyermekjóléti központok és a köznevelési intézmények között.
A fenti célok elérésének kulcseleme a szociális segítő munkatársak napi szintű jelenlétének biztosítása a köznevelési intézményekben.
A szociális munkások napi szintű jelenléte, tevékenysége a hangsúlyt a prevencióra helyezi, segít a veszélyeztetettség kialakulásának megelőzésében, kompetenciát fejleszt, közvetít a gyermek és a szülő, a szülő és a tanár, illetve a gyermek és a tanár között, a konfliktusok megoldása érdekében, továbbá kapcsolatot épít és tart a társintézményekkel. A szociális szakember bevonása kiegyensúlyozottá teszi a köznevelési intézmény belső életét, segíti a gyermekek szocializációját és javítja az iskolai teljesítményképességüket is.
Az óvodai és iskolai szociális segítő az a személy, aki rendelkezik azokkal az ismeretekkel, készségekkel, amelyek lehetővé teszik számára, hogy a gyermek fejlődését veszélyeztető problémákat korán felismerje, és azok elhárítása érdekében hatékony segítséget nyújtson az érintettek számára.
A szociális segítő munka során nyújtott általános és speciális szolgáltatások kiemelt célja, a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával az óvodás és iskoláskorú fiatalok egészségfejlesztése, sikeres iskolai előmenetelük támogatása, illetve veszélyeztetettségük megelőzése.
A szociális segítő munkatársak hatékonyságának záloga az egyszerűen, helyben igénybe vehető szolgáltatásokban rejlik. Alapvető elvárás a szociális munkatársakkal szemben a változásokra való gyors és rugalmas reagálás, az innovatív megoldások alkalmazása, a célcsoporttagra szabott eszközök, módszerek alkalmazása.
A fenti problémák megoldásában kulcsszerepet játszik az óvodai és iskolai szociális segítő munkatárs. A szociális segítő alapvető feladata a gyermekek, fiatalok veszélyeztetettségének megelőzése, az egészségfejlesztésben való közreműködés és a prevenció. A szociális segítő aktív részvevője kell, hogy legyen a gyermekvédelmi jelzőrendszer működésének, illetve a felmerülő életvezetési, szociális problémák megoldásához szükséges segítséget nyújtania az óvodásoknak, iskolásoknak, igény szerint pedagógusoknak, nevelőknek, oktatóknak, szülőknek, a célcsoport tagoknak.
A fenti célok elérése érdekében meghatározásra kerültek a projekt célcsoportjai, melyek az alábbiak:
A projekt közvetlen célcsoportja a Kunszentmárton Szociális Ellátási Központ dolgozói, szociális segítő munkatársai.
A projekt közvetett célcsoportjai:
- A Kunszentmártoni járás településeinek az óvodáiba, az általános iskoláiba és a középfokú köznevelési intézményeibe járó gyermekei, fiataljai.
- A felsorolt intézményeken keresztül érintett szülők, nevelőszülők és gondviselők.
- A felsorolt intézményeken keresztül érintett óvodapedagógusok, pedagógusok, az érintett köznevelési intézmények közösségei pl.: nevelőtestület; szülői munkaközösség; iskolai, illetve óvodai csoportok.
- A projekt befejezési dátuma: 2019. 03. 31.