Városi bölcsöde

Kunszentmártoni bölcsőde mindennapjai

Kedves Szülők!

Döntés előtt áll a család? Viaskodik egymással a lelkiismeret, a szülői szeretet, a kényszerítő körülmény, az anya önérvényesítése? Nem könnyű dönteni, hiszen a gyermek bölcsődébe adása az egész család életében változásokat hozó cselekmény. Milyen jó lenne segítséget kapni! Milyen is egy bölcsőde? Kik fogják ott gondozni a gyermekemet? Szeretni fogják? Mit várnak tőlem és tőle? Megvigasztalják-e, ha sírni fog? Milyen játékok vannak ott? Jól választunk, ha igénybe vesszük a bölcsődét? Ezzel az ismertetővel szeretnénk segíteni a családokat, hogy kérdésikre választ kapjanak. Bemutatjuk, hogyan tudjuk a szülőkkel együtt szolgálni azt a célt, hogy a gyermekek zavartalanul testileg-lelkileg kiegyensúlyozottan fejlődjenek mindenki örömére.


A bölcsődéről

Intézményünk Kunszentmárton, Széchenyi ltp. 3 szám alatt található. Bölcsődénk 1983- ban nyitotta meg kapuit. 2019-ben egy teljesen felújított modern bölcsődét kaptunk. Intézményünkben 3 csoport működik melyek külön nevet is kaptak: süni, gomba, lepke. A csoportszobákhoz tartozik tágas napellenzővel felszerelt terasz.
Az első 3 év nagyon jelentős a kisgyermek életében. Testi fejlődése, ismereteinek bővítése, önállósodása csak közvetlen környezetének segítségével biztosítható. Egy bölcsődei csoportban 12-14 hasonló korú gyermek van 2 kisgyermeknevelővel, ugyanabban a szobában. Kettő csoport munkáját egy bölcsődei dajka segíti. A csoportszobákat úgy rendezzük be, hogy a kicsik egészséges fejlődése biztosítva legyen, mozgás és játékigényük kielégítést nyerhessen, kedvükre játszhassanak társaikkal és kisgyermeknevelőjükkel . A csoportszoba berendezésénél, a játékok kiválasztásánál, a gyermekek életkori sajátosságait, eltérő igényeit is figyelembe vesszük. Az udvaron modern kültéri játékok, triciklik, rollerek, homokozó található. A nagy meleg elviseléséhez nyáron párakaput használunk.
A kisgyermekek szakszerű nevelése és gondozása mellett az intézmény fontos alapfeladata a korszerű, jogszabályi előírásoknak megfelelő gyermekélelmezés biztosítása. Bölcsődénk saját, egyedileg kialakított főzőkonyhával rendelkezik, ahol adottak a tárgyi feltételek a gyermekek étkeztetésére. Az adminisztrációs munkát, étlapok tervezését, logisztikát, megrendeléseket, áru átvételét, minőség ellenőrzéseket a bölcsődénkben dolgozó élelmezésvezető végzi. Konyhánk jól ellátott konyhai edényzettel és eszközökkel, amelyek támogatják a szakszerű ételkészítést. Napi négy étkezést biztosítunk, reggelit, tízórait, ebédet és uzsonnát. A bölcsőde étrendje az egészséges fejlődést szolgálja, figyelembe véve a különböző korosztályi sajátosságokat, egyéni szükségleteket. Legfőbb célunk, hogy a kicsik jó étvággyal fogyasszanak egészséges, tápláló ételeket. Ezért kiemelt hangsúlyt fektetünk a szakmai előírások, ajánlások betartására, sok nyers zöldséget és gyümölcsöt, ízletes főzelékeket, megfelelő mennyiségű tejet, húst, tojást kínálunk, biztosítva ezzel a gyermekek egészséges fejlődéséhez szükséges tápanyagok mindennapi bevitelét. Az önálló étkezésre még nem érett gyermeket ölben etetjük. Azok étkeznek asztalnál, akik már biztosan ülnek, lábuk a kis ülőkéről leér a földre, és így a kanál használatával próbálkoznak.
Intézményünk munkáját bölcsődei státuszok kitöltését, az étlapok ellenőrzését a bölcsődeorvos végzi, aki a hét minden napján látogatást tesz bölcsődénkben. Szorosan együttműködünk a védőnői szolgálattal, akik szintén el szoktak látogatni intézményünkben.

A bölcsődei kisgyermeknevelők

A kisgyermeknevelő nemcsak felügyel a rábízott gyermekekre, hanem neveli – gondozza őket, biztosítja számukra a harmonikus testi és szellemi, valamint a szociális fejlődés lehetőségét, feltételeit. Nem pótolja, hanem helyettesíti az anyát. Szereti a gyermeket, de nem az anya helyett, hanem az anya mellett. A csoportban olyan szabályokat igyekszik kialakítani, amelyek érthetők, elfogadhatók és betarthatók. A szabályok kialakításában a gyermek viselkedésének pozitívumaira, a belátására épít.

A játék

A bölcsődében nincsenek csoportos foglalkozások. A gyermekek önkéntes választásán alapul az, hogy mivel szeretnének tevékenykedni. A kisgyermeknevelő szükség esetén ötletekkel, eszközök felajánlásával, sokszor a játékba való bekapcsolódással támogató jelenléttel biztosítja a játék zavartalanságát, a kreativitás kibontakozását, fejlődését. A gyermekek maguk döntik el, hogy melyik képeskönyvet lapozzák, hogy tornyot, házat vagy autót építenek. A kisgyermeknevelő figyelemmel kíséri tevékenységüket, biztat, dicsér, elismerést ad. A bölcsődében a társakkal való együtt játszás nagy élményt nyújthat a gyermekek számára. Az utánzó és szerepjátékhoz gazdagok a lehetőségeik:
egyrészt többféle játék áll rendelkezésükre,
másrészt a hasonló korú társakkal állandó jelenléte módot ad a közös játszásra, a játékok és szerepek megosztásának gyakorlására, elősegíti az együttműködés fejlődését.

Együtt neveljük

Az együttnevelésben a szülő ismeretét és szeretetét nyújtja gyermeke érzelmi és egyéni világáról, személyiségéről, míg a kisgyermeknevelő tapasztalatát, szaktudását. A gyermek fejlődése láttán érzett közös öröm közelíti egymáshoz a családot és a bölcsődét. Kapcsolatunkban egyenrangú partnerek kívánunk lenni, közös célunk a gyermekek harmonikus fejlődése.


Elérhetőségünk

Telefon: 56/461-889
email:csskksztm@freemail.hu
Nyitvatartás:
Hétfőtől-péntekig: 6.30-16.30
Bölcsődevezető: Szőkéné Csík Marianna

Dokumentumtár